CO KOCHAM W JESIENNEJ FOTOGRAFII KRAJOBRAZÓW?

Krajobraz to naprawdę bardzo inspirujący temat, który ująć można na bardzo wiele rozmaitych sposobów. Niektóre krajobrazy są jednak szczególnie wyjątkowe i nadzwyczaj mocno zachęcają mnie do wyjścia z domu z aparatem. Tak jest między innymi za jesiennym krajobrazami, które mienią się olbrzymią ilością barw i nasuwają mi na myśl wiele ciekawych ujęć. Oto kilka rzeczy, które szczególnie kocham w jesiennej fotografii krajobrazów. 

Pogoda pod psem

Choć większość ludzi raczej narzeka na chłodną i deszczową, jesienną aurę, ja zdecydowanie uwielbiam taką pogodę, jeśli chodzi o zdjęcia. Fotografie lasów skąpanych w deszczu dają tak wielkie pole do popisu, że swój aparat bardzo wcześnie wyposażyłam w konieczne zabezpieczenia przed deszczem. Nie muszą być one jednak, przynajmniej na początku profesjonalne i drogie. Zabezpieczenie takie wykonać można również samemu. 


Kolory jesieni

Jesień kocham oczywiście także za jej niesamowite kolory. Oprócz fotografii typowo krajobrazowej, bardzo lubię na przykład takie ujęcia, w których na pierwszym planie znajdują się kolorowe, jesienne liście, a tło stanowi konkretny krajobraz jesienny. Chcąc skupić się na jesiennych kolorach w fotografii warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa aspekty - kolory, które stanowią różne odcienie tej samej barwy oraz kolory, które się dopełniają, a więc stanowią niejako kontrast i po prostu dobrze prezentują się na swoim tle. 


Światło wieczoru i poranka

Jesienny krajobraz to wyjątkowy temat także za uwagi na występujące jesienią światło. Raczej nie polecam wykonywania zdjęć w południe, kiedy to słońce jest najmocniejsze. Za to doskonałą porą na jesienne fotografowanie krajobrazu są wieczory i ranki. Choć wczesne wstawanie bywa czasem trudne i męczące jesienią, warto to zrobić, bowiem bardzo często zdarza się, że tuż nad ranem krajobraz pokrywa się przepiękną, mglistą poświatą. Efekt ten daje wyjątkowe możliwości i wprowadza do zdjęcia magiczny i tajemniczy nastrój. Szczególnie pięknie wygląda on w lesie i w otoczeniu gór lub jeziora.

Leave a comment

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.