RÓWNOWAŻENIE EKSPOZYCJI

Ludzkie oczy charakteryzują się znacznie większym zakresem dynamiki niż jakakolwiek cyfrowa matryca. W praktyce oznacza to, iż człowiek oglądający dany pejzaż na żywo jest w stanie zauważyć nawet najmniejsze detale występujące w jego kształcie lub barwie. Aparat fotograficzny tego nie potrafi, czego konsekwencją są między innymi prześwietlenia lub zbyt duże obszary bieli bądź ciemności. Dlatego też podstawowym warunkiem stworzenia zdjęcia, które stosunkowo wiernie odtworzy rzeczywistość jest właściwe wyważenie ekspozycji, czyli sprawienie, by dane zdjęcie nie było ani zbyt jasne ani zbyt ciemne.

Fotografia krajobrazowa bazuje przede wszystkim na redukcji ekspozycji nieba, dzięki czemu istnieje możliwość w miarę dokładnego odtworzenia pierwszego planu. W tym celu wykorzystuje się głównie filtry gradacyjne, które redukują ilość przepływającego światła. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu filtrów, co umożliwia ich dopasowanie do konkretnych warunków panujących podczas fotografowania. Dodatkowo wielu fotografów używa filtrów z twardym lub miękkim przejściem - twarde sprawdza się w przypadku wyraźnie zaznaczonej linii horyzontu, natomiast miękkie jest odpowiednie w sytuacji, gdy przez linię horyzontu przechodzą drzewa lub góry. Ze swojej strony polecam zwłaszcza mocne filtry ND, które odcinają jedną lub dwie działki światła. 

Innym sposobem na zrównoważoną ekspozycję jest wykonanie dwóch zdjęć (z których jedno eksponuje niebo, a drugie pozostałą część krajobrazu) i połączenie ich w jedno ujęcie przy użyciu specjalnego oprogramowania.

Leave a comment

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.